საჩინოს მეორე საჯარო სკოლა
2024-2025 სასწავლო წელი
ინტეგრირებული გაკვეთილის (სამოქალაქო-ბიოლოგია)
გეგმა
მასწავლებელი |
ფიქრია
კვირიკაძე /ანნა წულაია |
საგანი |
სამოქალაქო
/ბიოლოგია |
კლასი |
მერვე/მეცხრე |
გაკვეთილის
ტიპი |
ინტეგრირებული |
გაკვეთილის
თემა |
ბიომრავალფეროვნება
და მისი შენარჩუნება |
დრო |
45
წუთი (ერთი გაკვეთილი) |
|
|
გაკვეთილის მიზნები: |
|
➢ მოსწავლე გაეცნოს ბიომრავალფეროვნების
გამარტებას, მნიშვნელობას, საფრთხეებს; ➢ მოსწავლემ გაიაზროს ბიომრავალფეროვნების
გონივრული მართვა და ბუნების ობიექტების
მიმართ პასუხისმგებლობა; ➢ გაითაისოს საკუთარი, როგორც
აქტიური მოქალაქის როლი ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებაში; ➢ იმსჯელოს არსებულ პრობლემებზე
და მათი გადაჭრის გზებზე |
|
ე.ს.გ. -ით მისაღწევი შედეგები |
|
Ø მოსწავლემ
შეძლოს ბიომრავალფეროვლების მნიშვნელობის გააზრება; Ø მოსწავლემ გაიაზროს პირადი ვალდებულება გარემოს მიმართ
ფრთხილად მოპყრობით; |
|
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი |
|
ბიოლ.საბ.4. მეცნიერების მიღწევებისა და კვლევითი უნარ-ჩვევების გამოყენებით ბიომრავალფეროვნების
წარმოქმნის კანონზომიერებების ახსნა, გარემოს დაცვის კუთხით მისი შენარჩუნების მნიშვნელობის გასაანალიზებლად. მოქ.საბ.3. საკუთარი და სხვა ადამიანების უფლება-მოვალეობების გაცნობიერება და დაცვა; მოქ.საბ.8. სამოქალაქო აქტივობებში მოხალისეობის
საფუძველზე ჩართულობის მნიშვნელობის გაცნობიერება და დემოკრატიის პრინციპების საფუძველზე
მოქმედების საჭიროების დანახვა; |
|
|
|
გაკვეთილზე გამოყენებული ძირითადი
მეთოდები და აქტივობები |
|
➢ კითხვა-პასუხი; ➢ აქტიური ლექცია; ➢ ილუსტრირებული პრეზენტაცია; ➢ ასოციაციური რუკა, ვენის დიაგრამა. ➢ დისკუსია ➢ ინტერვიუ რეინჯერთან ➢ რუკაზე მუშაობა |
|
სასწავლო მასალა და რესურსები
(ტექსტი, თვალსაჩინოება, მულტიმედია, ინტერნეტრესურსი და სხვ.) |
|
ფერადი ფურცლები, დაფა, ცარცი, მაგნიტები, ტელევიზორი,
კომპიუტერი, საქართველოს რუკის შაბლონი, ფლიპჩატი, მარკერები, ინტერვიუს ვიდეოჩანაწერი. |
|
გაკვეთილის მსვლელობა |
N |
აქტივობის აღწერა |
მეთოდი |
კლასის ორგანიზების ფორმები |
რესურსი |
დრო |
1. |
მისალმება, გაკვეთილის თემის, მიზნების გაცნობა. |
საუბარი |
მთელი კლასი |
დაფა, თემა, მიზანი. |
1
წთ |
2. |
წინარე
ცოდნის გააქტიურება. რა
არის ბიომრავალფეროვნება? |
კითხვა-პასუხი, ასოციაციური რუკა |
მთელი კლასი |
დაფა, ცარცი სქემა |
2
წთ |
3. |
ტერმინების
ანალიზი და დახარისხება ➢ ბუნების ძეგლი ➢ დაცული ტერიტორია ➢ ენდემი ➢ ეროვნული პარკი ➢ ნაკრძალი ➢ ტყე ➢ რეინჯერი ➢ მოხალისეობა ➢ ბიოსფერო ➢ გარემოს დაცვა ➢ დემოკრატია ➢ კონფლიქტი ➢ კანონი |
ვენის დიაგრამა |
მთელი კლასი |
დაფა, ცარცი,
ტერმინები დიაგრამა |
5 წთ |
4. |
ბიომრავალფეროვნების
შენარჩუნების გზების გააზრება |
დისკუსია |
|
|
|
5. |
პრეზენტაცია
დაცულ ტერიტორიებზე |
პრეზენტაცია |
მთელი კლასი |
კომპიუტერი, ტელევიზორი |
5 წთ |
6. |
ინტერვიუ
ლაგოდეხის დაცული ტერიტორიების რეინჯერთან |
ვიდეოჩანაწერის მოსმენა |
მთელი კლასი |
კომპიუტერი, ტელევიზორი |
5
წთ |
7. |
შეჯამება-
შეფასება |
3,2,1 |
მთელი კლასი |
|
|
|
|
|
|
|
|
ქულები |
შეფასების რუბრიკა/კრიტერიუმები |
1-2 |
იშვიათად მონაწილეობს გაკვეთილის
მსვლელობაში, ხანდახან ხელსაც შლის გაკვეთილის მსვლელობას, გამოხატავს ინდიფერენტულ
ან აგრესიულ დამოკიდულებას. |
3-4 |
დამოუკიდებლად არ ერთვება გაკვეთილის
მსვლელობაშ, იშვიათად იჩენს ინიციატივას,. მასწავლებლის თხოვნასა და დახმარების გარეშე4
არ ერთვება საგაკვეთილო პროცესში. |
5-6 |
ცდილობს იყოს აქტიური, მაგრამ მისი აქტიურობა
ქმნის პრობლემებს – ბევრს საუბრობს, აწყვეტინებს სხვას, ცდილობს ყურადღება გადაიტნოს
განყენებულ საკითხებზე, სვამს გაუაზრებელ შეკითხვებს, არ ელოდება არავის და ყვირის
დასმულ შეკითხვაზე პასუხს იმის მიუხედავად, სწორია თუ არა. |
7-8 |
მონაწილეობს აქტიურად გაკვეთილის მსვლელობაში
და უმეტესად ამჟღავნებს წინასწარ მომზადებას, პატივს სცემს სხვის აზრს და შრომას,
დამოუკიდებლად ერთვება დისკუსიაში და ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა ვერ ამჟღავნებს მაქსიმალურ
პროდუქტიულობას. აქვს პერიოდები, როცა მისი აქტიურობა ზედმეტია, ან პირიქით, იკლებს. |
9-10 |
მუდმივად მზადაა მონაწილეობა მიიღოს გაკვეთილის
მსვლელობაში და უმეტესად ამჟღავნებს წინასწარ მომზადებას, პატივს სცემს სხვის აზრს
და შრომას, დამოუკიდებლად ერთვება გაკვეთილის მსვლელობაში, დისკუსიასა თუ პრობლემის
გადაჭრაში, ეხმარება და პატივს სცემს სხვებს, გაცნობიერებული აქვს თავისი ადგილი
და როლი კლასის მიერ რაიმეს შესწავლის ან კეთების დროს. |
Комментариев нет:
Отправить комментарий