სამოდელო გაკვეთილი (ტიპი- პრობლემაზე ორიენტირებული)


საჩინოს N1 საჯარო სკოლა
სამოდელო გაკვეთილი ისტორიაში
გაკვეთილის ტიპი: პრობლემაზე ორიენტირბული
გაკვეთილის თემა: მარტინ ლუთერ კინგი და აფროამერიკელების ბრძოლა სამოქალაქო თანასწორობისათვის.
სწავლების საფეხური: საბაზო
კლასი: მე-8
მოსწავლეთა რაოდენობა - 9
მასწავლებელი: ფიქრია კვირიკაძე
მიზანი:პრობლემის (რასობრივი სეგრეგაცია) იდენტიფიცირება(ამოცნობა), კონკრეტულ პროცესებში მონაწილე ისტორიული პიროვნებების დახასიათება და მათ მიერ პრობლემის გადასაჭრელად გამოყენებული მეთოდების ანალიზი,კონკრეტული სიტუაციების განხილვის საფუძველზე დასკვნების გამოტანა,პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზების ძიება და პარალელის გავლება თანამედროვეობასთან.
ესგ ისტ VIII.2  მოსწავლეს შეუძლია დაახასითოს საზოგადოებაშიმშვიდობიანი თანაარსებობისთვის აუცილებელი პირობები
მისაღწევი შედეგი: გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ თემაში მოცემული პრობლემის დასმას,მაჰათმა განდისა და  მარტინ ლუთერ კინგის დახასიათებას, მათ მიერ პრობლემის გადასაჭრელად გამოყენებული არაძალადობრივ მეთოდებზე
მსჯელობას, გამოიტანენ დასკვნებს და გაავლებენ პარალელს თანამედროვეობასთან.


N

 აქტივობა

გამოყენებული მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმები

რესურსები

დრო
1.





2.










3.









4.








6.





7.











8.





9.

მისალმება,თემისა შეფასების რუბრიკის გაცნობა, მოსწავლეებთან ერთად გაკვეთილის მიზნის ჩამოყალიბება.

საშინაო დავალების შემოწმება:
მაჰათმა განდის მოღვაწეობა.
ჯგუფურ ნამუშევრები:
განხილვა სამი მიმართულებით:
ა)რასობრივი დისკრიმინაცია
ბ)კასტური უთანასწორობა
გ)ბრძოლა ინდოეთის ერთიანობისათვის.

ნაწყვეტი მარტინ ლუთერ კინგის  გამოსვლიდან
 „მე მაქვს ოცნება“
მოსწავლეებს  ვთხოვ პარალელურად იფიქრონ პრობლემის დასმაზე.გააკეთონ ჩანიშნვები,პრობლემა, „საუკეთესო ციტატა“

ტექსტზე მუშაობა:
ა) სქემების
შევსება :გონერივი რუკა,ცნების რუკა,(პრობლემა) პერსონაჟის რუკა.(მარტინ ლუთერ კინგი)
ბ)პრეზენტაცია

ტექსტისა და ფილმის მიხედვით პრობლემის ირგვლივ მსჯელობა (მიზეზი , შედეგი, გადაჭრის გზა),ვავსებთ კომპიუტერში

კავშირი თანამედროვეობასთან, რა სახით ვხვდებით ამ პრობლემას დღეს, როგორ გადავჭრათ?ამონარიდები სოციალური ქსელიდან (ანონიმურობა დაცულია)
გამოვხატოთ თანადგომა სხვა რასის მიმართ.
ფერად ქაღალდზე ამოჭრილ გაშლილ ხელზე, წარწერით. 

საშინაო დავალება
„დაამზადეთ პოსტერი პრობლემასთან დაკავშირებული მოწოდებით“

შეჯამება, შეფასება
განმსაზღვრელი შეფასება ბოლოს, განმავითარებელი შეფასება ხდება გზა და გზა, ყოველი აქტივობის შემდეგ.
საუბრისა და დემონსტრირების  მეთოდი.



პრეზენტაცია, მსჯელობა









ინფორმაციის წარმოდგენა, ფილმის ჩვენება






გონებრივი,სქემის და პერსონაჟის
რუკა






პრობლემის პირამიდა




დისკუსია











ვერბალური მეთოდი



თვითშეფასება, სამი რა?

რა მომეწონა?
რა გავაკეთე?
რა ვისწავლე?
მთელი კლასი




ჯგუფური










მთელი კლასი








მცირე ჯგუფები








მთელი
კლასი



მთელი კლასი












ჯგუფური




ფლიფჩარტი, მარკერი




პრეზენტაცია პოვერპოინტში,
სტენდური პრეზენტაცია და
რეზიუმე














სქემები იხ.დანართი 3,4,5







სქემა დანართი N 2
ეკრანი





ფოტო სოციალური ქსელიდან, დანათი N1

ფერადი ქაღალდები











რუბრიკა,სქემა
2 წთ






6 წთ









3 წთ











15 წთ








5 წთ






8 წთ










1 წთ




5 წთ

შეფასების რუბრიკა
N
კრიტერიუმი,ქულა
1-4
5-7
8-10
1
აქტიურობა
პასიურია, თავს იკავებს სხვადასხვა აქტივობებში მონაწილეობისაგან
მონაწილეობს აქტივობების შესრულებაში, თუმცა საჭიროებს დახმარებას
გამოირჩევა აქტიურობით,კარგად ასრულებს ნებისმიერ დავალებას.
2
თანამშრომლობა
ვერ თანამშრომლობს თანატოლებთან,უჭირს ჯგუფში მუშაობა
ერთვება ჯგუფურ მუშაობაში,ზოგჯერ აქვს თანამშრომლობის პრობლემა
აქტიურად თანამშრომლობს ჯგუფის წევრებთან,უსმენს სხვას და უზიარებს საკუთარ მოსაზრებას.
3
არგუმენტირებული მსჯელობა
უჭირს მსჯელობა, ვერ მოყავს არგუმენტები
მსჯელობს, თუმცა არგუმენტებს აკლია დამაჯერებლობა
მსჯელობს პრობლემის ირგვლივ,მოყავს მკაფიო და დამაჯერებელი არგუმენტები
4
პრობლემის იდენტიფიცირება, გადაჭრის გზების ძიება
ვერ ამოიცნობს პრობლემას, შესაბამისად ვერ მსჯელობს გადაჭრის გზებზე.
შეუძლია პრობლემის დასმა, მსჯელობს პრობლემის გადაჭრის გზებზე, თუმცა საჭიროებს დახმარებას
შეუძლია პრობლემის იდენტიფიცირება, პრობლემის  და მის გადაჭრის გზებზე მსჯელობა







На данном изображении может находиться: 2 человека, люди улыбаются, люди сидят, экран и в помещенииНа данном изображении может находиться: 3 человека, люди сидят


Комментариев нет:

Отправить комментарий