სამოდელო გაკვეთილი-ინოვაციური

საჩინოს N1 საჯარო სკოლა
სამოდელო გაკვეთილი- ტიპი-ინოვაციური
გაკვეთილის თემა: სასწავლებლები და სასწავლებლებში დამკვიდრებული წესები
სწავლების საფეხური: საბაზო
კლასი: მე-7
მოსწავლეთა რაოდენობა - 5
მიზანი : მოსწავლეებმა შეძლონ  მსჯელობა ბავშვთა კანონიერ უფლებებზე,შეადარონ მოსწავლეთა ყოფა მე-19   და 21-ე საუკუნის საქართველოში, ასევე შეადარონ ბავშვთა კანონიერი უფლებები და მოვალეობები თანამედროვე  საქართველოსა და მათ მიერ შერჩეულ რომელიმე ქვეყანაში.
ე.ს.გ ისტ: VII.7     მოსწავლეს შეუძლია  დაახასიათოს და ერთმანეთს შეადაროს სხვადასხვა სოციალური ფენის სტრუქტურა და მათი წარმომადგენლები.
ე.ს.გ  ისტ  VII.8   მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა წესი,ნორმა, კანონი და ტრადიცია განასხვავოს ამა თუ იმ ისტორიული ეპოქისადმი მათი კუთვნილების მიხედვით.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე :  
·         რომელიმე ქვეყნის მაგალითზე ადარებს მოსწავლეთა ცხოვრებას  ორ სხვადასხვა ისტორიულ ეპოქაში
·         ერთმანეთს ადარებს ბავშვთა კანონიერ უფლებებს, მოვალეობებს და პასუხისმგებლობებს თანამედროვე საქართველოსა და მის მიერ შერჩეულ რომელიმე ქვეყანაში.  

 გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ:
 მოსწავლეთა მდგომარეობის შედარებას სხვადასხვა ეპოქაში,ბავშვთა კანონიერ უფლებებზე მსჯელობას და ამ უფლებების შედარებას თანამედროვე საქართველოსა და სხვა ქვეყანაში.
მასწავლებელი: ფიქრია კვირიკაძე




 აქტივობა

გამოყენებული მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმები

რესურსები

დრო
1.




2.












3.





4.







5.









6.









.






















მისალმება,თემისა და მიზნის, შეფასების რუბრიკის გაცნობა.


საშინაო დავალების შემოწმება
ა)„ბავშვთა უფლებების დაცვა საქართველოსა და მის ფარგლებს გარეთ“
ერთი ჯგუფი წარმოადგენს ესეს, მეორე პრეზენტაციას.

ბ) „რა, სად, როდის“
კითხვები ბავშვთა უფლებებზე.გზადაგზა მსჯელობით.

ახალი მასალის შემოტანა.
მინი სპექტაკლით.
ნაწყვეტი აკაკის „ჩემი თავგადასავლიდან“ – „გიმნაზიაში“

მინი ლექცია
„ თანამედროვე ქართული სკოლა“ თვალსაჩინოებითურთ




დისკუსია „ქართული სასწავლებელი უწინ და დღეს“






შეჯამება , შეფასება, თვითშეფასება
განმსაზღვრელი შეფასებით ფასდება მსჯელობა, დისკუსია, აქტიურობა.
განმავითარებელი შეფასება ხდება ყოველი აქტივობის შემდეგ.
მოსწავლეთა თვითშეფასება ხდება გასასვლელი ბილეთით,
 შემდგი კითხვებით:
რა ვისწავლე?
რა  დამამახსოვრდა ყველაზე კარგად?
რაში მჭირდება დახმარება?



საუბრისა და დემონსტრირების  მეთოდი.



ინფორმაციის წარმოდგენა და ანალიზი




ინტელექტუალური თამაში,
მსჯელობა



როლური თამაში




ლექცია, აქტიური მოსმენა






დისკუსია
მსჯელობა, დასკვნის გამოტანა









საუბრის მეთოდი

„გასასვლელი ბილეთი“
საერთო საკლასო



ინდივიდუალური






ჯგუფი





მთელი კლასი



მთელი კლასი






მთელი კლასი









საერთო საკლასო

















ფლიფჩარტი,
რუბრიკა



ესე

PP  პრეზენტაცია





კომპიუტერი,ეკრანი, დოლურა



ანბანი, სახაზავი, თუნუქის ფირფიტა, წკეპლა.



სლაიდშოუ


















რუბრიკ